Kvalitní vyškolení personálu vyžaduje nemalou časovou i finanční zátěž pro každého většího zaměstnavatele, který školení zaměstnanců řeší.
Více než 300 hodin práce zabrala VR specialistům příprava virtuálního modelu českého pavilonu na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. V jeho kompletní podobě vymodelované do nejmenších detailů se na jaře procházeli členové poradního sboru Kanceláře generálního komisaře České republiky, jimiž jsou přední čeští architekti a osobnosti kulturního života, aby se tak seznámili s aktuálním stavem národního pavilonu.
Pro český pavilon bylo ale později potřeba vyškolit s předstihem i personál, který bude na místě vše obsluhovat. Využili pro to virtuální dvojče pavilonu, kde se budoucí zaměstnanci seznámili s uspořádáním výstavní plochy týdny dopředu.
I přesto, že se zaměstnanci fyzicky sešli v Praze v hale Virtuplexu, prostřednictvím virtuální reality se ocitli v českém pavilonu na EXPO v Dubaji. Procházeli si jeho virtuální kopií a dostávali školení, co, kde a jak budou mít na starosti. Pro personál byl tento zážitek naprosto stěžejní, protože si poprvé měl možnost prohlédnout český pavilon a připravit se na svou náplň práce dopředu. Nikdo nemusel letět čtyři a půl tisíce kilometrů ani platit ubytování, aby byl kvůli školení na místě 14 dnů předem.
„Za velmi rozumných investičních podmínek, si můžete nechat ve virtuální realitě vytvořit obdobu v podstatě jakékoli objektu a využít na něm všech výhod, které virtuální realita skýtá. My jsme jej kromě jiného využili i pro školení našich stevardů a hostesek. Ti se díky tomu dopředu seznámili s jednotlivými exponáty, vystavovateli i logistikou pavilonu.”
Jiří František Potužník, generální komisař účasti ČR na EXPU 2020
Trénink a přípravu zaměstnanců ve VR si na přelomu roku vyzkoušel ve Virtuplexu i mobilní operátor T-Mobile, který si nechal ve virtuální realitě vytvořit dvojče svého pražského experience centra. Vzhledem k velké rozloze centra a jeho komplexnosti bylo pro personál stěžejní, aby si mohl předem vše projít a seznámit se s prostorem, natrénovat si uvádění zákazníků i rozmístění lidí na prodejně.
Stejné otázky si ve virtuální realitě ověřovala i store manažerka společnosti Vermont, která si nechala ve Virtuplexu zrealizovat virtuální podobu své nové multibrandové prodejny včetně zázemí pro zaměstnance a vstupní pasáže. Společnost si tak ještě před fyzickou výstavbou prodejny, mohla ověřit, že je prodejní plocha rozvržená tak, aby se v ní zaměstnancům dobře pohybovalo a zákazníkům tak mohli poskytnout co nejvyšší servis.
„Velká výhoda školení zaměstnanců ve virtuální realitě se skrývá v možnosti úprav layoutu prodejny či jiného objektu ještě před jeho stavbou. Na základě toho, jak rozložení plochy vyhovuje personálu, lze vše v podstatě lusknutím prstu změnit a upravit tak, aby finální podoba obchodu či pobočky banky vycházela zaměstnancům maximálně vstříc. Díky VR proběhne vše za extrémně krátkou dobu s minimem nákladů.“
Pavel Novák, spoluzakladatel Virtuplexu