Díky spolupráci s Virtuplexem získal klient unikátní nástroj, který využil nejen k prezentaci všem klíčovým osobám, ale také k ověření architektonického návrhu.
Skupina CIMEX je privátní investiční skupina zaměřující se na kancelářské, hotelové a rezidenční projekty. Skupina vlastní největší tuzemskou hotelovou síť OREA Hotels and Resorts. V současné době provozuje 20 hotelů po celé České republice v těch nejatraktivnějších lokalitách, jako je Praha, Brno, Krkonoše, Šumava, Vysočina, Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Do portfolia skupiny patří také 13 administrativních budov v Praze a Karlových Varech.
Jedním z předních projektů společnosti CIMEX je přeměna kláštera sv. Gabriela a jeho okolí na pětihvězdičkový hotel. Neorománskou budovu někdejšího benediktského kláštera s vnitřní výzdobou v beuronském stylu koupila skupina CIMEX v roce 2020. Od té doby se areál, nazývaný Gabriel Loci, stal centrem pro pořádání různých akcí a slouží také jako perfektní lokace filmařům, umělcům, milovníkům divadla a historie. Jedinečný komplex byl totiž vybudován již mezi lety 1888 – 1891.
Kvůli komplexnosti této přeměny se vedení skupiny CIMEX rozhodlo obrátit na Virtuplex, jehož vývojáři převedli do virtuální reality celý areál včetně sousedních objektů tak, aby bylo možné hodnotit návrh rekonstrukce v širším kontextu. Z vnitřních prostor se do virtuální reality převedl bývalý dvůr, nazývaný Rajská zahrada.
„Vnímáme, že využití virtuální reality se u takto komplexních developerských projektů stává pomalu standardem. Zejména pak, pokud se jedná o památkově chráněné budovy, jako je tomu v tomto případě. Památkáři ocení, že ve virtuální realitě navnímají skutečnou hmotu stavby a vše si dokáží lépe představit,” říká za Virtuplex Michael Sido.
Virtuální realita se stala efektivním nástrojem pro prezentaci projektu
Převod areálu do virtuální reality v rozměru 1:1 umožnil klientovi vysoce realistickou prezentaci architektonického návrhu. Zatímco v jeden moment mohl uživatel vedle budov stát a vzhlížet na ně, o chvilku později se na celý areál díval z ptačí perspektivy a hodnotil jeho návaznosti na nejbližší okolí. Přítomnost až 6 lidí najednou v tomtéž virtuálním prostoru navíc šetří všem přítomným čas. Z celé prezentace se díky využití virtuální reality stal příjemný zážitek a pozitivní efekt z nové technologie přispěl k dobré náladě a nadšení všech zúčastněných.
Pro veřejnost vzniká také aplikace s rozšířenou realitou
V procesu vzniku je také mobilní aplikace, na které společnost CIMEX pracuje ve spolupráci s Virtuplexem. Ta veřejnosti umožní poznat budoucí podobu areálu. Pomocí QR kódů rozmístěných v areálu Gabriel Loci, si kdokoliv prohlédne, jak bude klášter a jeho okolí vypadat po jeho dokončení.
„Kdybych technologii virtuální reality tak, jak s ní pracuje Virtuplex, znal dříve, zapojil bych ji do přípravy přestavby již ve fázi koncepční studie. Spolupráce naprosto splnila má očekávání a utvrdila mě v tom, že pro složitější projekty je využití virtuální reality nutností. Určitě bych vyzdvihnul, že narozdíl od nudné prezentace z monitoru počítače nebo papíru, přináší virtuální realita do celého procesu nadšení všech zúčastněných. Z celého zážitku se najednou stává sociální událost, kterou vám žádná online prezentace nenahradí.”
Jiří Bartoš, ředitel developmentu CIMEX GROUP